Ahşap Oyuncak Almak İçin 5 Neden


Ahşap oyuncaklar mı plastik oyuncaklar mı tartışmaları ebeveynler arasında sık sık geçmektedir. Çocuklar için oyuncak seçiminde dikkat edilecek çok sayıda kriter vardır aslında ama önemli olan çocuğa oyuncak alma sebebidir. Çocuklar için oyuncak seçme sırasında, en sevdikleri televizyon karakterlerini teslim eden parlak, renkleri bol olan plastikleri almak cazip bir durum gibi gelebilir. Prensesleri prensler, çizgi film karakterleri… Bu oyuncaklar her ne kadar iyi bir seçim olsa da ahşap oyuncak seçimi, çocukların yaratıcılıklarını teşvik edebilmek ve çocukları istedikleri şekilde oynatmak adına yardımcı olmaktadır. Yani ahşap oyuncaklar aslında çocuklara büyük artılar kazandırmaktadır. Peki ya ne bu artılar?

*Ahşap oyuncaklar, tüm oyuncaklara göre daha güvenlidir. Genel olarak daha büyük olurlar ve küçük parçalardan tasarlanırlar. Çocuklara zarar verebilecek herhangi toksik, kimyasal vs. içermez ve hatta daha da iyisi pille çalışmazlar. Çocukların oyuncaklarını alırken sertifikalı ahşap seçmek, piyasada bulunup en güvenli oyuncakları aldığınızın bir kanıtıdır aslında.

*Ahşap oyuncaklar, her yaştan çocuğa hitap eder ki bu şekilde tasarlanırlar özellikle. Ahşap blok setler ya da ahşap bulmacalar ya da yap-bozlar… Her biri çocukların yıllarca oynayabileceği oyuncaklardır ve oldukça çekici olup her yaşta da çekici gelirler. Farklı yaşlardan çocuklar varsa ve her birinin ilgi alanları farklıysa ahşap oyuncaklar imdadınıza koşacaktır.

*Ahşap oyuncaklar, uzun ömürlü oyuncaklardır ve bugünkü ahşap oyuncaklar kat kat daha sağlamdır ve torunlara kadar saklanabilir. Birçok plastik oyuncak ise ucuz malzemeden üretilir ve dayanıklılığı da çok azdır.

*Ahşap oyuncakların en önemli yanı da yaratıcılığa teşvik ediyor olmalarıdır. Yaratıcılık denilen de çocuklar için ciddi bir yaşam becerisidir. Yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde farklı şekilde düşünebilmeyi, problem çözebilmeyi, beyinlerini tam potansiyelli olarak kullanabilmeyi becerirler ve bu özelliklere sahip olurlar böylece. Birçok ahşap oyuncak da zaten çocukların bu becerilerinin gelişmesi için özellikle üretilmiştir.

*Ahşap oyuncaklar, tüm bunların yanı sıra problem çözme becerisi kazanmak ve bu yönü desteklemek amacıyla üretildiği için oldukça idealdir. Renk, şekillere göre sıralama, labirentlere, bulmacalara ayırma vs. gibi çeşitli oyunlar vardır. Çocukların hem büyümesine hem de büyürken öğrenmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmışlardır. Çocuğunuzun üzerinde çalıştığı tüm beceriler, ilgi alanları her ne olursa olsun, ahşap oyuncaklar sayesinde saatlerce oyun oynayabilir ve kendilerini geliştirebilirler.

Bütün bu detayların yanı sıra ahşap oyuncaklar, çevreci oyuncaklardır. Sürdürülebilir kaynaklı ve sertifikalı ahşaptan yapılan bu ahşap oyuncaklar biyolojik olarak da parçalanabilir, geri dönüştürülebilir ve tüm bu özellikleri sayesinde çocukların doğal dünyayla da doğrudan bağlantı kurmasını sağlarlar. Hem ahşap oyuncaklar hem uyarıcı hem sakinleştirici etkilere sahiptir. Doğada yer alan doğal renklerde olması da çocukların zihnini rahatlatır. Çocukların iyi düşünmesini tetiklemek, yaratıcılıklarına dokunmak için ahşap oyuncaklar, ahşap unsurlar oldukça etkili bir çözüm olacaktır.


Ahşap Oyuncaklar
25 Ocak 2021 Yorumlar (1)
Yorumlar(1)
Çok İyi1
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

5,0 Puan

1 kişi puan verdi
Ahşap oyuncak

Oğlumun en büyük eğlencesi desing catcher dan aldığım ahsap sallanan atı.. kesinlikle çocuklarımızı plastik oyuncaklardan uzak tutmamız lazım..


26 Ocak 2021
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Hayal Etmenin ve Beş Duyunun Birleşimi: Ahşap Oyuncaklar

    Oyuncak seçimiyle alakalı türlü türlü tartışmalar ve haberler çıkıyor her sene. Hangi oyuncak zararlı hangi oyuncak problem yaratmaz, hangi oyuncak kanserojen derken sürekli bir tartışma söz konusu oluyor. Böyle olunca da herkes neyin zararlı olmadığına ve neye göre ...

  • Ahşap Oyuncaklar 12 Şubat 2021
  • Ahşap Oyuncak Seçme Kriterleri

    Günümüzde birçok firma her alanda olduğu gibi maalesef en hassas olduğumuz çocuklarımız konusunda da bize güven vermemektedir. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayan, yapısında zararlı maddeler bulunduran oyuncakları üreten firmalar piyasa ele geçirmiş durumda.

  • Ahşap Oyuncaklar 09 Nisan 2021