Hayal Etmenin ve Beş Duyunun Birleşimi: Ahşap Oyuncaklar


Oyuncak seçimiyle alakalı türlü türlü tartışmalar ve haberler çıkıyor her sene. Hangi oyuncak zararlı hangi oyuncak problem yaratmaz, hangi oyuncak kanserojen derken sürekli bir tartışma söz konusu oluyor. Böyle olunca da herkes neyin zararlı olmadığına ve neye göre buna karar verildiğine sorular yöneltiyor ve bu anlamda merak oluşuyor. Hatta öyle ki çoğu insana göre de bunların her biri oyuncak, kullanılan malzemenin ne önemi var ki oluyor. Ancak şöyle ki insanların duyuları aracılığıyla hele ki çocukların duyularıyla tüm dünyayı anladığını, dünyayı böyle böyle keşfettiğini unutmamak gerekmektedir. Ahşap oyuncaklar da bu noktada önemli bir konu olarak devreye giriyor. Çünkü bunlar, çocukların dünyayı keşfetme çabasına artılarda bulunuyor. Üstelik bunu ahşabın doğallığı ve dokunma hissinin doğaya daha fazla yakınlaştırması da tetikliyor. E tabi ki doğal kokusu da cabası…

Çocuklar, ahşap sayesinde, onun doğal dokusuyla doğayı hissedebilirken ebeveynler de çevre dostu ürünlerin kullanımına destek vererek doğanın korunmasına da katkıda bulunuyor ve bunun hazzını tadabiliyorlar. Uzun seneler boyunca kırılmadan, dökülmeden duran, çocukların büyümesine de eşlik eden ahşap oyuncakların her biri, sürdürülebilir çevreye de katkı sağlamış oluyor. Ayrıca, genel olarak bakıldığında ahşap oyuncaklar, kolaylıkla temizlenebiliyor ve dezenfekte edilebiliyorlar. Kimyasal madde içermez ve köşeleri de yumuşatılması sayesinde her yaş grubuna uygun bir şekilde piyasaya sürülüyor.

Ahşap Oyuncaklar Öğrenmeyi Kolaylaştırır

Ahşap oyuncaklar genelde hem basit hem de sadece tasarıma sahip olurlar. Dünya üniversiteleri tarafından bu anlamda yapılan araştırmalar da gösteriyor ki çocukları pasif hale getiren şeyin aslında oyuna aktif katılıma destek olmayan oyuncaklar oluyor. Araştırmaya göre, bu tip oyuncaklar da çocukların zeka gelişimine eksi yönlü katkıları olduğu belirtiliyor. Teknolojinin bu kadar çok geliştiği ve anne babaların da çok fazla bilinçlendiği bu dönemlerde artık çocuklarının düşünerek öğrenmesine katkıda bulunmak istiyorlar ve bu tarzda oyuncaklara olan ilgi büyük artış gösteriyor. Birden fazla işlevi olan ve kullanılabilen, çocuğun da soyutlama yapmasına imkan sağlayan ahşap oyuncaklar, bu açıdan oldukça önemlidir.

Hangi Yaşa Hangi Ahşap Oyuncak Uygun?

Çocuklar için ilk altı ayda çıngırak sesi çıkaran ve hareket eden ahşap oyuncakların ideal olduğu biliniyor. Hem sesleri ayırt etme hem de seslere karşı hassasiyet geliştirmek adına uygun bir oyuncak seçimi olacaktır. 1 yaşına kadar işlevsel bloklar tercih edilebilir. Bahsedilen bu bloklardan sonra peşinden gelen yap-bozlar da çocuklara hem benzerlikleri hem de farklılıkları öğretiyor. Yani motor becerileri geliştiriyor ve beş duyunun her birine hitap ediyor. Çocuklar, 3 yaş çevresinde artık bu ahşap bloklarla oyun kurgulayabiliyorlar. Sonra ahşap abaküs ile matematiğe adım atıyorlar ve ahşap oyuncak her yaşa uygun bir ürün sunuyor. Sizler de çocuğunuzun eğlenmesi ve yeni bir şeyler öğrenmesine katkıda bulunmak istiyorsanız ahşap oyuncaklara göz atabilirsiniz.


Ahşap Oyuncaklar
12 Şubat 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Ahşap Oyuncak Almak İçin 5 Neden

    Ahşap oyuncaklar mı plastik oyuncaklar mı tartışmaları ebeveynler arasında sık sık geçmektedir. Çocuklar için oyuncak seçiminde dikkat edilecek çok sayıda kriter vardır aslında ama önemli olan çocuğa oyuncak alma sebebidir. 

  • Ahşap Oyuncaklar 25 Ocak 2021
  • Ahşap Oyuncak Seçme Kriterleri

    Günümüzde birçok firma her alanda olduğu gibi maalesef en hassas olduğumuz çocuklarımız konusunda da bize güven vermemektedir. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayan, yapısında zararlı maddeler bulunduran oyuncakları üreten firmalar piyasa ele geçirmiş durumda.

  • Ahşap Oyuncaklar 09 Nisan 2021