Erken Hasat Zeytinyağı Nedir?

Erken hasat zeytinyağı, normal toplama zamanından daha önce toplanan lezzetlerden elde edilmektedir. Bu zeytinyağının diğerlerinden ayrılmasına neden olan en önemli ve hatta tek özelliği bile denilebilecek sebebi olgunlaşmamış yeşil zeytinlerden elde ediliyor olmasıdır. Erken hasat zeytinyağı için gerekli olan zeytinler eylül ve ekim aylarında toplanmaktadır. Zeytinin yeşil şekliyle işlemden geçmesi sonucunda da yemeklere lezzet katan yağlar ortaya çıkmaktadır. Meyvemsi aroması çok ön planda olan erken hasat zeytinyağları, yüksek aromasıyla düşük asit oranıyla lezzetini de ikiye katlamaktadır.

Bu yağı elde edebilmek adına zeytinlerin özenle seçilmesi ve vaktinin düzgün ayarlanması gerekmektedir. Bu sebeple de istenilen miktarlarda zeytine ulaşmak mümkün olmayabilmektedir. Bu da paralel olarak fiyatların yüksek olmasına neden olmaktadır. Zeytinlerin meyvemsi aroması, olgunlaşma öncesinde var olduğu için bu tarz özenli eylemler gerekebilir. Erken hasat zeytinyağının en önemli özelliklerinden birisi de kısa süre içinde tüketilmesi gerektiği vardır. Posalı olarak karşımıza çıkan bu yağın 6 ay içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Erken Hasat Zeytinyağı Üretim Aşamaları

Sofraların olmazsa olmaz lezzetlerinin en başında kuşkusuz lezzetli ve besleyici yağlar gelmektedir. Erken hasat dönemlerinde toplanan zeytinyağlarından birisi de bu zeytinyağıdır. Bu zeytinyağları, yapım şekilleri ve içeriğiyle diğer tüm doğal yağ çeşitlerinden ayrılmaktadır. Her şey öncesinde genç zeytinler seçilir toplanır ve özenle muhafaza edilirler. Ardından zedelenmeden ürünler kasalar halinde taşıma araçlarına taşınırlar. Ardından zeytinyağı hazırlık aşamasında zaman kavramı çok önemlidir ve bu denli önem taşıdığından vakit kaybedilmeden ürünlerin sıkılması aşamasına geçiş yapılmalıdır. Bu sayede de erken hasat zeytinyağının ilk üretim yolculuğu başlamış olmaktadır.

Erken Hasat Zeytinyağı ve Yemek Yapımı

Zeytinyağı, genel olarak salatalarda tercih edilen yağ çeşididir. Bunun dışında zeytinyağlı kategorisinde de adından da anlaşılacağı üzere tercih edilen yağ çeşididir ve yemekler bu yağ ile anlam kazanırlar. Erken hasat zeytinyağları da kendilerine has olan meyvemsi aroması sayesinde mutfaklarda yerini alırlar. Diğer zeytinyağı çeşitlerinde de olduğu gibi erken hasat ürünlerde de aynı lezzet ve aroma yakalanabilmektedir. Sabah kahvaltılarında ve meze tarzı yemeklerde erken hasat zeytinyağı kullanımı önerilen ve yenilen şeylere anlam katan bir yağ çeşididir. Özellikle de soğuk servis edilen salatalarda, yemekler erken hasat zeytinyağıyla meyvemsi dokunuşlar yapılabilir. Zeytinyağının kendine has olan yoğun kokusu ve tadını alabilmek istiyorsanız eğer fırın, ızgara ve ocaklarda da yemeklerinizde tercih edebilirsiniz.


Zeytinyağı
17 Şubat 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
 • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

  Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

 • Zeytinyağı 15 Ocak 2021
 • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

  Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...

 • Zeytinyağı 23 Ocak 2021
 • Zeytinyağı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Zeytinyağı, lezzetiyle, şifasıyla bilinen ve sağlık için çok tercih edilen, sofraların vazgeçilmezi olan bir yağdır. E ve K vitamini bakımından da zengin olan, antioksidan ve tekli doymamış yağlardan oluşan oleik asit açısından yoğun içeriği olan, aynı zamanda kalbe, sindirim sistemine...

 • Zeytinyağı 02 Şubat 2021