El Yapımı Portakal Reçeli


Portakal severlerin olmazsa olmazıdır portakal reçeli. Hiç şüphesiz kışın en güzel ve lezzetli meyvelerinden biri portakaldır. Aynı zamanda C vitamini deposudurlar. Bu C vitamini depoları griplerin baş düşmanıdırlar. Peki, bu çok sevilen meyvenin reçelini hiç tattınız mı?

Bu yazımızda sizlere ev yapımı portakal reçeli nasıl yapılır onu anlatacağım. Bunun yanında hazırlıkta ve reçelin yapımında dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bahsedeceğim. Evde portakal reçelinizi yaparken evinizi saracak olan mis portakal kokusuna hayran olmamak elde değil. Bu enfes tat, öğle çaylarında veya kahvaltılarda ikram edilebilir. Lafı fazla uzatmadan reçelin yapımına geçelim.

Portakal Reçeli Hazırlığında Portakal Seçimi

Portakal reçelinin lezzetli olması adına portakalların seçimi oldukça önemlidir. Herkes tarafından kabul edilen 3 önemli nokta bulunmaktadır.

 1. Reçelde kullanılmak üzere satın alınan portakalın ince kabuklu ve sulu olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü portakal reçeli yapımı için portakalın kabukları da kullanılır.

 2. Alınan portakalın aşırı parlak olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü portakalların iyi görünmesi adına mumlama tekniği kullanılıyor. Bu yöntem sağılığa zararlı olduğundan organik portakal seçmeye dikkat etmelisiniz.

 3. Portakal kabuğuna dikkatlice yıkamalısınız. Reçel yapımında kullanılacağından küçük fırça ile yıkamanızı öneririm.

Şimdi gelelim mis gibi kokan ev yapımı reçelimizin yapımında kullanacağımız malzemelere.

Portakal Reçeli Yapımında Gerekli Malzemeler

 1. 1 Kilo sulu ve ince kabuklu portakal

 2. 1250 gr Toz şeker

 3. Yarım limonu sıkarak ilave ediniz

Portakal Reçeli Yapımı

Reçel yapımına başlarken yapacağım ilk iş portakalları yıkamak olsun. Daha önce de bahsettiğim gibi portakal reçeli yapımı için portakal kabuklarını kullanacağız. Bu nedenle portakal kabuklarını fırça ile yıkayalım. Bir başka yöntem ise bez ile sürterek suda yıkamak.

Yıkanan portakalların baş kısmını kestikten sonra kabukların üzerinde çizikler atarak küçük küpler haline getiriyoruz. Daha sonrasında bir tencere vasıtasıyla portakal kabuklarını kaynatarak süzüyoruz. Kaynama süresi ortalama 10 dakika olmalıdır. Reçelin lezzetli olması adına bu işlemi 2 kere tekrarlıyoruz. Bu kabukların acısının çıkmasını sağlayacaktır.
Daha sonra portakallarımızı ortalama yenecek düzeyde doğruyoruz. Kaynattığımız portakal kabuklarını süzerek üzerine doğranan portakalları ekliyoruz. Sonrasında portakalın da üstüne 1 kilo 250 gram olan şekerimizi ilave ediyoruz. Bu karışımı kısık ateşte suyu çıkana kadar bekliyoruz. Sulandığını görünce ateşi harlayarak kaynatıyoruz.

Reçelin kıvamına gelip gelmediğini kontrol amacıyla cam bir kâseye reçel şerbetini damlatınız. Eğer şerbet kolay akmıyorsa yani yoğunlaşmışsa kıvamı olmuş demektir. Kıvamından emin olduktan sonra son olarak sıkılan limon suyunu ekliyoruz. Limon eklenmiş halde 10 Dakika daha kaynatıyoruz. Tüm pişirme işimizi tamamladıktan sonra ocağı kapatarak reçel sıcaklığı düşene kadar bekleyiniz. Reçelin ılıdığından emin olduktan sonra cam kavanozlara doldurabilirsiniz. Sonrasında kavanoz ağızlarına tülbent bağlayarak soğumaya bırakınız. Tabii ki reçel soğuduktan sonra tülbenti alarak kavanozların kapağını kapatıyoruz.Hepsi bu kadar! Mis gibi ev yapımı portakal reçeli artık tüketilmeye hazır. Kahvaltılarda servis ederek afiyetle tüketebilirsiniz.


Yemek Tarifleri
22 Mart 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
 • Vitamin Deposu Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

  Pırasa besin değeri açısından oldukça zengin vitaminlere sahip, antioksidan özelliği bulunan bir kış sebzesidir. Ayrıca içeriğinde bulunan zengin lif yapısıyla sindirime yardımcı olur. Pırasa içerisinde bulunan kaempherol enzimi...

 • Yemek Tarifleri 24 Mart 2021
 • Magnezyum Kaynağı Zeytinyağlı Enginar Tarifi

  Enginar hoş görünümü ve içerdiği a,c,d ve b6 vitaminleri ile besleyici özelliğe sahip bir kış sebzesidir.Ayrıca  yüksek oranda magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Enginar mevsiminin çok kısa olması sebebi ile maliyetinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 • Yemek Tarifleri 30 Mart 2021
 • Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması Tarifi

  Satın almış olduğunuz veya evde hazırladığınız Güneşte kurutulmuş dolmalık kuru biber, zeytinyağlı kuru biber dolması lezzetine giden yolda en temel gereksiniminiz olacaktır. Bu lezzete erişmek için güneşte kurutulmuş kuru biber yaklaşık olarak...
   

 • Yemek Tarifleri 11 Nisan 2021