Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?


Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre çeşitlendirme olabiliyor. Ürün içerisinde bulunan yağ asitlerine bağlı olarak yağ kalitesi ortaya çıkıyor ve isminde de değişiklikler ortaya çıkıyor. Zeytinyağı çeşidine göre de hem kullanım alanları hem miktarları değişiklik gösteriyor. Bu sebeple de zeytinyağları, farklı kategorilerde ve kullanım şekilleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu yağlar da rafine, rivivera, natürel olarak üç ayrı kategorilere ayrılır ve satışa sunulur. Hangi yemek için hangi zeytinyağı uygun olur peki? Merak ediyorsanız aşağıda tüm detaylar var.

Naturel Zeytinyağı

Naturel zeytinyağları, yüksek kaliteye sahip olan zeytinlerin tam kıvamlarında toplanmasıyla sofralarımızda yerini almaktadır. Naturel zeytinyağları, diğerlerine kıyasladığımızda daha az asitliğe sahip olabilmektedir. En fazla asit %0,8 oranlarında olan natürel yağlarla hem doğal hem de lezzetli yemeklere sahip olunabilir. Bu yağ çeşitleri, işlem görme şekline ve yapımına göre diğer yağlardan ayrılmaktadır. Çoğunlukla da soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağ çeşitleri hem eşsiz tadı hem de kokusu ile sizi kendine çekebilecektir. Bahçeden tam mevsiminde toplanan zeytinler özenle kasalanmalı ve işlem yapılacağı fabrikaya taşınmalıdır. Burada hamur haline getirilir zeytinler ve preslenip süzme işlemi yapılır. Bu işlemlerin sonrasında suyla yıkanıp arınan zeytinyağı artık en saf haline kavuşmaktadır.

Rafine Zeytinyağı

Mutfakta hazırlanan her yemek için çok farklı malzemeler ve hatta yağlar da kullanılmaktadır. Rafine zeytinyağı da tam bu ihtiyaca uygun çözümleriyle dikkat çekmektedir. Salata ve diğer tüm yemeklerde kullanılan rafine yağ ve natürel zeytinyağı aynı özellikleri taşımamaktadır. Bu nedenle de rafine zeytinyağı aslında direkt salatada yağ olarak kullanılmamalıdır. Rafine zeytinyağları direkt tüketime uygun değildir. Çünkü bu tarz kullanımlar sağlık sorunlarına yol açılabilmektedir. Hamur işleri, kızartma gibi yemeklerde rafine yağlar kullanılabilir.

Riviera Zeytinyağı

Mevsiminde toplanan zeytinlerin uzun yolculuk geçirmesi sonrasında sofralarımıza geldiğini biliyoruz. Hoş kokusu ile bizi kendine çeker zeytinyağı ve lezzetine doyum olmaz. Riviera zeytinyağı, ham yağın işlemden geçmesi ve farklı metotlar kullanılarak hazırlanması ile sofralarda yerlerini almaktadır. Yüksek basınç ve sıcaklık altında elde edilen bu yağ çeşidi sarı renk tonlarında olmaktadır. Riviera zeytinyağının en önemli özelliği aslında belli bir karışımdan elde ediliyor olmasıdır. Bu yağlar direkt olarak rafine yağı ve natürel yağın bir araya gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu yağ diğerlerine oranla çok daha asidiktir.


Zeytin & Zeytinyağı
23 Ocak 2021 Yorumlar (1)
Yorumlar(1)
Çok İyi1
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

5,0 Puan

1 kişi puan verdi
sizma zeytinyagi

firmanin zeytinyaglari cok cok kaliteli, siddetle tavsiye ederim..


23 Ocak 2021
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Siyah Zeytinde Görülen Bozulmalar

    Kahvaltı sofralarının, ramazan ayının, poğaçaların, ezmelerin ve daha birçok yerin, masanın olmazsa olmazı olan siyah zeytinler, doğal ve canlı bir besin olduğundan zaman içinde bozulabilmektedir. Bu bozulmaların önüne geçilebilmesi mümkün değildir ancak bozulma...