Çeşitlerine Göre Zeytinyağı Kullanımı


Pek çok kaynakta okuyabileceğiniz gibi zeytinyağı çeşitleri tat, asitlik oranı ve işleniş birçimine göre farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu kategorizasyon farklı sebeplerle yapılıyor olsa da günlük hayatımızda bizim için önemli olan kullanım alanlarımızdır. Akıllara sık takılan sorular aracılığıyla en iyi zeytinyağı çeşidini bulma konusunda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bir kaç bilgi sunuyor olacağız.

Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Yemeklik zeytinyağı nedir? Salata için hangi zeytinyağı kullanılmalıdır? Salata için zeytinyağı seçimimiz mutlaka naturel sızma zeytinyağı mı olmalı? Hangi zeytinyağı daha kaliteli?

Bugün doktorlar tarafından da tavsiye edilen en iyi zeytinyağı olarak tabir edebileceğimiz sızma zeytinyağı çeşitleri de kendi aralarında ayrılmaktadır. Doğada suyu sıkıldığında kullanıma hazır yağ sunan tek meyve olarak doğal zeytinyağı hiç bir katkı maddesi içermediğinde ya da yetiştirme sürecinde kimyasal bir içeriğe maruz kalmadığında bir sertifikasyon süreci ile birlikte organik zeytinyağı olarak piyasaya sunulur. Yani hakiki zeytinyağı kullanmak istiyorsanız ve saf zeytinyağı arayışınız varsa bu noktada zeytinyağı fiyatları değil, belirttiğimiz unsurlar devreye girer. Bu noktada değerlerini size şeffaf bir şekilde sunabilen markalar ve yerel üreticiler ile çalışan markalardan has zeytinyağı satın alabilir, bebek zeytinyağı olarak da kullanabileceğiniz en kaliteli zeytinyağı çeşitlerimizi web sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Orjinal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Soğuk sıkım zeytinyağı, taş baskı zeytinyağı ya da aromalı zeytinyağı satın alacağınız zaman ürünün gerçek zeytinyağı olup olmadığını bir bakışta anlamak zor olsa da bunu sizler için kolaylaştıracak yöntemlerden biri yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi satıcınıza güveniyor olmanız, bir diğer yöntem ise zeytinyağınızdan bir cam kavanoza biraz ayırarak dondurucuya koymanızdır. Çünkü gerçek zeytinyağı 0 ila 6 derece donar. Yarım saat sonra dondurucudan geri aldığınız ürünün her yeri eşit biçimde donduysa o zeytinyağı için hakiki diyebiliriz.

Zeytinyağı Litre Fiyatı Neye Göre Değişiklik Gösterir?

Hangi zeytinyağı çeşidinden alacak olursanız olun zeytinyağı kg fiyatı ve zeytinyağı kilo fiyatı araştırmalarınızı güncel zeytinyağı fiyatları üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz. Geleneksel hasat yöntemleri değişmiş ve artık zeytin ağaçlarından her yıl birbirine yakın verim alınabiliyor olsa da, iklim farklılıkları sebebiyle has zeytinyağı fiyatları yıldan yıla farklılık gösterebilmektedir.


Zeytin & Zeytinyağı
26 Mart 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...