Çizme Yeşil Zeytin Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Zeytin çeşitlerinden olan yeşil zeytin, yapım, toplanım ve dinlenme aşamalarında meydana gelen değişiklikler doğrultusunda çeşitlere ayrılmaktadır. Çizme yeşil zeytin de bu çeşitlerden birisidir ve tüm zeytinlerde olduğu gibi her aşamasında mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Peki ya çizme yeşil zeytin yapımında mutlaka dikkat edilmesi gereken ve lezzete büyük etkilerde bulunan noktalar nelerdir?

Lezzet ve Kıvam İçin Önemli Noktalar:

*Çizme yeşil zeytin yapımında sert örnekler kullanılmalı ve mutlaka sıhhati yerinde olan sağlam daneler tercih edilmelidir.

*Hasat zamanına mutlaka dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir. Olgunluğu ilerlemiş olan zeytinlerde bozulmalar artabilir ki bu nedenle mu aşama oldukça özen istemektedir.

*Tüm sofralık zeytin yapımlarında olduğu gibi çizme yeşil zeytinlerin yapımında da mutlaka el ile hasat yapılmalıdır.

*Zeytin daneleri içinde bulunan yaprakların bereli böcekli ya da tahribatlı olmaması oldukça önemlidir. Bu etkenler, kaliteye olumsuz yönlü etki ederler ki bu sebeple mutlaka ayıklama yapılmalı ve zeytinler yıkanmalıdır.

*Çizme makineleri mutlaka temiz olmalı ve bıçak keskinliği de zeytinlere uygun olmalıdır.

*Zeytinler çizildikten sonra mutlaka temiz kaba koyulmalıdır ki zeytinin kokusuna ya da tadına kötü etki etmesin.

*Su içinde tat alan zeytinlerin çok fazla vakit geçmeden tuzlu suya alınması gerekmektedir.

*Tuzlu su içine koyulan zeytinlerin tuz kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Hatta tuz yüzdesi %7’nin altına düşmemesi gerekmektedir.

*Ambalajlama sırasında temizliğe özen gösterilmelidir. Ambalaj kapları salamura ile tamamen doldurulmalıdır. Üzerlerine de hava temasını kesmek için doğal zeytinyağı kullanılmalıdır. Aksi halde de hava boşluğunda gelişmekte olan küf ve mayalar zeytini bozacaktır.

*Çizme yeşil zeytinler çok fazla dayanıklı olmazlar. Yukarıdaki tüm şartlar sağlanırsa bile en kısa sürede tüketilmesi şarttır. Serin ve kuru yerlerde depolanmalı ve depolarda tüm sağlık koşullarına uyulması gerekmektedir.

Hem lezzetli hem de uzun ömürlü yani olabildiğince uzun ömürlü çizme yeşil zeytin yapılabilmesi için yukarıdaki bütün kuralların uygulanması gerekmekte ve saklama koşullarının sağlanması gerekmektedir. Bütün bunlar sağlandığında o zaman olabildiğince kaliteli çizme yeşil zeytinler elde edebilirsiniz.


Zeytin & Zeytinyağı
23 Şubat 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...