Eşsiz Aroma Zeytinyağı: Soğuk Sıkım


Doğanın insanlara sunduğu nimetler saymakla bitmemektedir. Bunlardan birisi de mucizevi meyve olan zeytindir. Yüzyıllar boyunca hem kendisi hem de bunun yan ürünleri, insanlar tarafından kullanılan gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle de zeytinyağının insan sağlığına büyük faydaları olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Hem sağlığa faydalı hem de insan ömrünü uzatan bir gıda maddesizi.

Endüstriyel devrim sonrası değişen zeytinin üretim aşamaları de zeytinyağı üretiminde önemli etkiler yaratmıştır. Ancak zeytinyağının üretim aşamalarının ilki zeytin hasadı hala silkeleme ya da el ile toplama olarak yapılmaktadır. Zeytin hasadından sonra uygulananlar ise birçok sayıda değişime uğramıştır. Bununla birlikte de son dönemlerde çok sık duyduğumuz soğuk sıkım zeytinyağı kavramı da ortaya çıkmıştır. Peki ya nedir bu?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir, Nasıl Üretilir?

Soğuk sıkım zeytinyağı, zeytin bahçesinden erken hasat olarak toplanan zeytinlerin dalından toplanması sonrasında taş değirmenlerinde elde edilmektedir. Soğuk sıkım yöntemi ile üretilen zeytinyağları oldukça sağlıklı bitkisel yağlarının başında gelmektedir. Çünkü, soğuk sıkım yöntemi, zeytinin içinde bulunan vitamin, minerallerin korunmasını sağlayan üretim çeşididir aslında. Bunların yanı sıra ekim ve kasım aylarında hasat işlemleri yapılmaktadır. Bu aylarda toplanan zeytinler 27 derece suda ezilir ve böyle elde edilir.

Bir zeytinyağın soğuk sıkım kategorisinde olabilmesi için üretim sırasında kullanılacak olun suyun maksimum 27 derece olması şartı vardır. Yüksek ısı, zeytin yağın ham maddesi olarak bilinen maddeyi ve zeytinin besin değerlerini, hoş kokusunu olumsuz etkilemektedir. Zeytinyağın aromatik bileşenleri soğuk sıkımda daha yüksek olmaktadır. Kısaca söylemek gerekirse de en büyük fark zaten bu noktada devreye giriyor.

Özellikler

Soğuk sıkım ya da diğer bir deyişle soğuk sıkım zeytinyağı, zeytin hamurunun düşük sıcaklıklarda su ile işlenmesiyle üretilir. Soğuk sıkım zeytinyağı ürünleri de son yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda sağlığa çok faydalıdır ve bu durum kanıtlanmıştır.Soğuk sıkım yöntemiyle üretilen zeytinyağı ürünleri, zeytinyağın hammaddesi olan zeytinin içinde bulunan mineral ve vitamin gibi bileşenleri büyük oranda kendi içinde barındırmaktadır.

Sebebiyse erken hasat dönemlerinde toplanan zeytinlerden yağ çıkarma aşamasında sıcaklık uygulanmaması sayesinde sıcaklığın olumsuz etkilerinden arındırılmış olmasıdır. Serbest yağ asitleri böylece engellenmiş olmaktadır. Soğuk sıkım yöntemlerinde yine sıcaklık uygulanmadığı için bu yöntem kullanılarak üretilen zeytinyağları ve ürünler, aroma açısından diğer üretim şekilleriyle üretilenlere göre daha lezzetli olmaktadır.

Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde her şeyin hilesi yapılabildiği için artık soğuk sıkım zeytinyağının da nasıl anlaşılacağı merak konusudur. Zeytin içeriğinde bulunan antioksidanların ve doğal meyve aromalarının zeytinyağı içerisinde varlığını sürdürülebilmesi adına zeytinler toplandıktan sonra çok kısa süre içinde hemen işleme alınmalı ve soğuk sıkım yapılmalıdır. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de besin değeri azalmamış zeytinyağı elde edilir. İyi bir soğuk sıkım zeytinyağı koklanarak hemen anlaşılır. Çünkü kokusu hemen her yere yayılır. Soğuk sıkım zeytinyağı ürünleri tadıldığında antioksidanları sayesinde hoş bir yakıcılık verir. Bu sebeple de salatalarda kullanımı tam idealdir.


Zeytin & Zeytinyağı
05 Mart 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...