Organik Zeytinyağı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler


Zeytinyağının geçmişi insanlıkla eş zamanlara dayanıyor desek yeridir. Kutsal kitaplarda bile zeytinyağının faydalarından bahsedilmektedir. Zeytin ve zeytinyağı, uzun ömrü tetiklediği gibi sağlığı da simgeleyen önemli ürünler arasında yer almaktadır. Hastalara şifa vermesinin yanı sıra, lezzeti için de sık sık tercih edilen bir yağ çeşididir. Kışın bile yapraklarını dökmeyen bir ağaç çeşidi olan zeytin ağacı hem siyah hem de yeşil zeytine aynı gövdede yer veren bir ağaçtır. Birçok meyve ağacından alındığı gibi tüketilebilir olmasına rağmen zeytin bunların aksine işlem görmeden tüketilememektedir. Ülkemiz sınırlarında özellikle Akdeniz ve Ege bölgesi, zeytin üretimi konusunda en başta gelen bölgelerdir. Organik zeytinyağı denilince de bu bölgelere başvurmanız yeterli olabilecektir.

Organik Zeytinyağı Hangi Zeytinlerden Yapılır?

Organik zeytinyağı almak isteyenler, hangi zeytinin kullanıldığını ya da kullanılan zeytinin herhangi bir özelliği olup olmadığını merak etmektedir. Dünya üzerinde, zeytinin yüzlerce çeşidi vardır. Her bir çeşitten farklı tatlar ve farklı faydalar elde edebilmek mümkündür. Yetiştiği yere, iklimine, toprağına göre zeytinyağının tadında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Zeytin, ağaçta öncelikle yeşil olarak bulunur ve daha sonra da olgunlaşma ile mor ve siyah renkte artışlar meydana gelir. Toplanan zeytinler de 6-9 ay kadar süreçte tamamen yenilebilecek hale gelmektedir. Tabi tüketicinin çok fazla olması da bu süreci hızlandırabilmek adına yöntemler geliştirilmesine neden olmaktadır.

Organik Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Organik zeytinyağı, geçmişten bugüne kadar çok fazla hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Sağlıklı yaşam için de uzun bir ömür için de sıklıkla tercih edilmektedir. Peki ya faydalar nelerdir? Organik zeytinyağının insan vücuduna sağlamış olduğu faydalar saymakla bitmemektedir. Kansere karşı bile mücadele amacıyla tercih edilmektedir bu yağ çeşidi. Metabolizma iyileştirme, sindirim sistemini yoluna sokmak vs. gibi nice faydası mevcuttur. Zeytinyağı, içerik olarak çok fazla antioksidana sahiptir ve bu da vücut için çok etkili olduğunun, çok sayıda fayda sağladığının en net kanıtıdır. Ayrıca gençleşmek adına üretilen ürünlerin içeriğinde de bolca bulunabilmekte, gençlik ilaçlarının içeriğinde zeytinyağına sıklıkla başvurulmaktadır. Bu noktada en önemli ayrıntı hiçbir kimyasal işleme maruz bırakılmamış olmasıdır.

Organik Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Organik zeytinyağına dair merak edilenlerden bir diğer konu da organik zeytinyağın nasıl üretildiğidir. Genel anlamda zeytinyağı üretiminde hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Organik zeytinyağı elde edebilmek adına 3 farklı yol vardır. Bu adımlardan ilki zeytinlerin ezilmesidir. Sonrasında da çeşitli yöntemlerle zeytinin sıkılıp yağının suyundan ayrılması gelmektedir. Bu yöntem ile de sağlık açısından oldukça önemli olan, merhemlerde, ilaçlarda ve bunlar gibi nice aldan kullanılan zeytinyağını elde edebilmek oldukça mümkündür. Günümüzde, el değmeden zeytinyağı üretimi, çok daha kolay bir hale gelmesi için yöntemlerle desteklenmektedir. Geçmiş dönemlerde taş baskı zeytinyağı, çiğneme yoluyla oluşturulan zeytinyağı, baskı kollu sistemler kullanılarak zeytinyağı üretimi sağlanmaktaydı. Bu yöntemlerde günümüzde çok nadir başvurulur.


Zeytin & Zeytinyağı
16 Mart 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...