Zeytin Ağacı ile İlgili Bilinmeyenler


Zeytin ağacı, kökenine inildiğinde birçok büyük medeniyette, birçok büyük millette ve hatta bazı dinlerde kutsal olarak sayılan bir ağaçtır. Zeytun, Olive, Olea europaea vs. gibi isimleri de bulunan bir ağaçtır zeytin ağacı ve zeytingiller familyasına aittir. 1000 yıl kadar yaşayabilmeleri mümkündür, boyları da 5-10 metre uzunlukta olur ortalama olarak. Ağaçta bulunan tüm yapraklar her zaman yeşildir ve hemen hemen şekilleri de aynıdır.

Meyveleri hep etli, yuvarlak olmaktadır. Zeytinin anavatanına baktığımızda da Akdeniz ülkelerini, Orta Asya ve Güney Avustralya ülkelerini görüyoruz. Bu şekilde daha nice bilgi sayılabilir ancak okuyacaklarınızın her biri zaten biliyor olduklarını olacaktır. Bilinenlerin yanı sıra zeytin ağacı hakkında daha birçok bilginin gizli kaldığı ya da hala bilinmediği gibi de bir gerçek var. Peki ya zeytin ağacıyla alakalı bilinmeyenlerin ne olduğunu merak ediyor musunuz? İşte o bilgiler…

Yetiştirilen İlk Ağaç Türüdür

6000 sene kadar zaman diliminde Akdeniz havzasında var olan zeytin ağacı, bilinen en eski ağaç türüdür. Hatta öyle ki insanlar tarafından yetiştirilmiş olan ilk ağaç türüdür de zeytin ağacı. Hatta bu ağacın keşfedilmesinin tarihine bakıldığında yazıdan bile daha eski olduğu görülebilmektedir.

Kutsal Kitaplarda Mübarek Ağaç Olarak Bilinir

Kuran-ı Kerim ve diğer kutsal kitaplarda zeytin ağacına dair ayetler bulunmaktadır. Hatta bu ayetler sadece bulunmayıp zeytine dair övgüler barındırmaktadır. Örneğin Kuran-ı Kerim’in Nur suresinin 35. Ayeti “Doğuya ya da batıya ait olmayan mübarek zeytin ağacının yağı, ateşe değmeden bile ışık verir” şeklinde zeytin ağacından övgüyle bahsedilmektedir.

Her Dinde Kutsaldır!

Zeytin ağacının tarihine bakıldığında en az insanlık tarihi kadar bir geçmişi olduğunu belirttik ve kanıtlanmıştır da. Nuh peygamberin sel ve kasırga felaketi sonrasında dünya dünyanın düzene girip girmediğine bakılması için yollandığına inanılan beyaz güvercinin dahi ağzında bir zeytin dalı olduğu öne sürülmüştür. Bu şekilde de felaketin son bulduğuna kanaat getirilmiş ve yaşanan bu olayın başladığından bu yana zeytin ve güvercin bir arada huzur ve düzen simgesi olarak kabul edilir zeytin dalı. Ayrıca zeytin, birçok dinde de vaftiz törenlerinde Akdeniz’de görkemli hazırlıklar yapılırmış ve zeytin de önemli bir konumda tutulurmuş.

Ölümsüzlük Sembolüdür

Zeytin ağacı, tüm bilinenlerin dışında ölümsüzlüğü de temsil etmektedir. 500 yıllık bir zeytin ağacı kesildiğinde köklerinden yeniden doğar ve meyve vermeye devam eder. Ayrıca genel anlamda 1000 yıl kadar yaşayabilmektedir zeytin ağaçları. Hatta 2000 yıllık türlerine de rastlanmıştır. Bu kadar uzun ömürlü olmasındaki en büyük etken yapraklarında bulunan oleuropein maddesi tarafından korunuyor olmasıdır. Hatta Yunan mitolojisinde de bununla alakalı hikayeler vardır ki bunların her biri zeytin ağacının ölümsüzlüğüne dair anlatılardır.


Zeytin & Zeytinyağı
19 Şubat 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...