Zeytinyağı ve Beyin Sağlığı


Zeytinyağları, zengin besin içeriği ve besin değerleri ile sağlık üzerinde önemli etkilere sahiptir. Hem faydaları hem de yemeklere kattığı lezzetlerle bilinen zeytinyağı, sofraların vazgeçilmezi durumundadır. Özellikle de Akdeniz mutfağı üzerinde bu etkiyi görüyoruz çünkü yoğun olarak kullanım alanı geniştir. Akdeniz mutfağı ile beslenen insanlar, dünyanın en sağlıklı insanları arasında yer almaktadır. Zeytinyağının vücuda çok fazla faydası vardır ki bu aslında sık sık göz ardı edilebiliyor. Beyin sağlığı ve gelişimi üzerinde muhteşem etkileri vardır zeytinyağın. Şu an konumuz da tam olarak bu… Gelelim detaylara.

Antioksidanlar ve Beyin Sağlığı

Polifenol olarak adlandırılan antioksidanlar bakımından çok zengin olan zeytinyağı, vücutta zamanla oluşan serbest radikal adı verilen ve vücutta bulunması pek tercih edilmeyen toksinlerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Vücut, kendini oksidasyonudan oksijenler aracılığıyla savunmaktadır. Beyin, oksijen yoğunluğunda oksijen kullanımıyla gerçekleşen oksidasyona karşı yeteri kadar oksijeni alamaz ve savunmasız kalır. Polifenoller, vücudu ve beyni serbest radikaller sebebiyle gerçekleşen oksidasyondan korumaya çalışmakta ve bunun için vücudun mekanizmasına katkılarda bulunur

Vitaminler

Zeytinyağı, E ve K vitaminleri bakımından çokça zengindir. Bu vitaminler de beyin sağlığını korur ve beynin işlevini normal bir şekilde yerine getirmesini sağlar. C vitamininin varlığında E ve K vitaminleri, hafıza kaybını önler ve Alzheimer riskini de azaltmaya yönelik çalışmalar yapar. Vücudun doğal savunma sisteminin normal çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Depresyon ile Mücadele

Yoğun bir şekilde trans yağ tüketmek, depresyon riskini arttıran en önemli faktörlerdendir. Yemeklerin içinde tüketilen trans yağlardan ziyade doğal sızma zeytinyağı tüketimi, vücudun ve beynin depresyon ile mücadelesinde normal bir şekilde işlemeye karşı olumlu etkilerde bulunur.

Beyin Gelişimi

Tekli doymamış yağ tüketimi, yaşlı insanlar başta olmak üzere insan hafızasını yavaşlatmakta ve geriletmektedir. Çeşitli bilişsel işlevlerinin normal gelişim sürecine katkılarda bulunur ve ayrıca zeytinyağı, beynin sinir büyüme kısmını da etkiler ve temel beyin kimyasalların seviyesini arttırır. Bu kimyasalların her biri beyinde yeni hücrelerin oluşumuna, yenilenmelere ve beynin stres altında olumsuz etkilerine karşı olduğu savunma sisteminin de normal işleyişine katkılarda bulunmaktadır.

LDL ve HDL

Zeytinyağı, vücudun kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL seviyesinin azaltılmasına ve iyi kolesterol olarak bahsedilen HDL seviyesinin artmasına ve dolayısıyla da kalp-damar rahatsızlığı riskinin azalmasına, bu sürecin doğal bir şekilde işlemesine yardımcı olmakta, önemli katkılarda bulunmaktadır. Zeytinyağı öyle bir yağ ki sadece faydaları değil lezzeti de çok beğenilmektedir. Tabi tat konusunda da dikkat edilecek bazı faktörler vardır. Örneğin tadı korumak için mutlaka çok iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gereklidir. Zeytinyağını hava almayan, güneş görmeyen, koyu renkli şişe ve ortamlarda saklamalısınız. Diğer faktör de yağın bulunduğu sıcaklıktır. Sıcak olmayan yerlerde saklayarak zeytinyağın ömrünü arttırabilir ve çok uzun süre kullanabilirsiniz. Böylelikle çok daha uzun ömürlü bir yağ elde etmiş olursunuz ve sizler de her türlü güzellikten faydalanmış olursunuz.


Zeytin & Zeytinyağı
12 Mart 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...