Zeytinyağının 5 Farklı ve Önemli Kullanım Alanı


Zeytinyağları, günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok yemeğe lezzet katan, son dokunuşuyla yemeklerin lezzetini arttıran bir yağ çeşididir. Genel olarak zeytinyağı, farklı yemek türlerinde bulunmasıyla ve onlara ismini vermesiyle bilinir. Bunun da yanı sıra sağlık, güzellik ve bunlar gibi daha çok alanda kullanılabilmektedir. Yapım şeklinde ve içeriğinde bulunan vitaminlere göre zeytinyağları, diğer tüm yağ çeşitlerine oranla çok sayıda yarar sağlar. Bu sebeple de günlük hayatta birçok farklı alanda zeytinyağı, ana malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte zeytinyağının farklı kullanım alanlarına örnekler:

Cilt Temizliği

Faydasıyla, lezzetiyle tanınan ve dikkatleri kendine çeken zeytinyağı, tam bir vitamin deposudur. Özellikle de yüz bölgesinde sağlamış olduğu faydalarla bilinen zeytinyağı, diğer tüm yağlara oranla daha fazla avantajı sunmaktadır. Sivilce problemlerinden cilt problemlerine kadar birçok sorunda zeytinyağlı tarifler imdada koşar. Sivilceyi azaltır, iz oluşumunu da ortadan kaldırabilirsiniz. Yağın cilde uygulanması öncesinde detaylı araştırma yapılmalıdır, çünkü herkeste her şey aynı etkiyi yaratmaz. Sizler de uygun olduğu müddetçe hem temizlik hem de nemlendirme amacıyla uygulama yapabilirsiniz.

Makyaj Temizliği

Etkili bir makyaj yapıldığı zaman gün sonunda bunu kolaylıkla çıkaramayabilirsiniz. Yapılan makyajın zorluğuna göre çıkarma süreci de değişmekte ve paralel olarak uzayıp kısalmaktadır. Yumuşatıcı özelliğe sahip olan zeytinyağı ile zorlu makyajları çıkarabilirsiniz. Bir parça pamuğa bir çay kaşığı kadar zeytinyağı dökmek ve cilde uygulamak, makyajın kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

Ev Temizliği

Zeytinyağıyla ilgili çok bilgi duymuş olabilirsiniz ama ev temizliğiyle ilgili bilgileri daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Özellikle zeminlerin parlatılması için ev hanımları sıklıkla bu yöntemi tercih etmektedir. Zeytinyağı ile temizlik yaparken ev ortamındaki detaylara dikkat etmeli, özen göstermelisiniz. Bunların da en başında doğru miktar zeytinyağı kullanımı gelmektedir. Fazla miktar kullanılırsa zemin kaygan olur ve sakatlık çıkabilir. Döşeme temizliği için ise bir beze bir çay kaşığı kadar zeytinyağı yeterli olacaktır.

Deri Parlatma

Deri parlatma işlemlerini doğal yollara başvurarak yapmak için zeytinyağı kullanmak hem besleyici hem de etkili sonuçlar verecektir. Özellikle de deri ayakkabıların parlaklıklarının yitirildiğini hissettiğiniz an zeytinyağına başvurabilirsiniz. Ayakkabılarınıza parlaklık kazanmak için yumuşak beze bir miktar zeytinyağlı su koyabilir ve hafifçe derilerinize sürebilirsiniz.

Leke Çıkarma

Çalışma alanları en başta olmak üzere gün içinde birçok farklı alanda boya ile temas edip boya lekelerine maruz kalabilirsiniz. Özellikle de çocuklar, uzun süre oyun alanlarında buna maruz kalabilirler. Zeytinyağın mucizevi etkileri sayesinde elinizdeki tüm boyaları da kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu sebeple de lekeli bölgeyi zeytinyağı ile ovabilir ve beş dakika kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra da ılık su ve sabun kullanarak zeytinyağı kalıntılarını ortadan kaldırabilirsiniz.


Zeytin & Zeytinyağı
14 Mart 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
  • Zeytinyağı Neden Sağlıklıdır?

    Zeytinyağının diğer yağlara oranla çok daha sağlıklı olduğunu ve birçok açıdan kullananlara artılar sağladığını biliyoruz. Peki ya neden bu kadar sağlıklı hiç düşündünüz mü? İlk sebebi tecrübeler ikincisi ise kimyasallarıdır.

  • Zeytinin Faydaları Nelerdir ?

    5-10 metre uzunluğa erişen ve birçok dinde kutsal bile sayılan zeytin ağacının meyvesi olan zeytin hakkında ne kadar bilgimiz var? Ortalama 1000 yıl kadar yaşayabilen, her zaman yeşil yapraklı olan zeytin ağaçlarının muhteşem lezzette meyvesi zeytinin faydaları neler?

  • Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok yemek içerisinde kendine yer bulan ve hatta yemeklere isim bile veren zeytinyağları, farklı hazırlık aşamaları ve adlandırmalarla çok sık karşımıza çıkıyor. Zeytinlerin toplanma zamanları, işlem görme şekilleri en başta olmak üzere birçok sayıda ayrıntıya göre...