Bilye Kekik


Güçlü kokusu ile tanınan ve her türlü şifalı karışım içinde yerini bulan kekik türlerinden birisidir bilye kekik. Çok yıllık odunsu bitkiler kategorisinde yer alan ve ana vatanı Akdeniz olan bir bitkidir. Bilye kekik, kekik türleri arasında geniş yapraklara sahip olan, ilk bakışta nane zannedilen bit bitkidir. Adının bilye olmasını da çiçeklerinin bilyeye benzemesinden almıştır. Çok keskin kokusu vardır ve yemeklerde kullanıldığında yemeğe muhteşem bir lezzet katar.

Domatesli yemeklerde, omlette, çorbada ve pizzalarda çok tercih edilen bir kekiktir. Hatta öyle ki yemek sosları için en ideal kekiktir diyebiliriz. İdeal denilmesini de aslında kattığı lezzetten almaktadır. Halk arasındaki inanca göre de bilye kekik, sindirimi kolaylaştırmasıyla tanınmaktadır. Bu sebeplerle de hazmı zor olan yemeklerde kullanımına başvurulmaktadır.

Romalılara Kadar Dayanır

Kökeni Roma Dönemine dayanan bilye kekik ile ilgili birçok söylenti de halk arasında sürekli dolaşmaktadır. Eski dönemlerde depresyonda olan kişilere kekik yağı olarak verilmekte olan bu kekik türü, daha çok mezarlıklarda yetiştiğinden ölümle de ilişkilendirilmektedir. Hatta cüzam hastalığı olarak bilinen rahatsızlığa da çok iyi gelmesiyle tanınmaya başlamış olan bilye kekik, şifalarıyla sağlığa sağladığı sayısız faydasıyla bilinmiş ve böyle ünü yayılmıştır. Eğer bilinçli şekilde kullanılacak olursa da bu faydalardan kolaylıkla yararlanmak mümkündür.

Her Şekilde Kullanılır

Bilye kekik, kimi zaman çay kimi zaman yağ kimi zaman sabun kimi zaman ekstrat ve hatta tentür olarak bile kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde ilaç üretiminde de kullanılabilmektedir. Bilye kekik çayının sindirimini düzenleme konusunda başarıları biliniyor ancak bunun yanı sıra mide gazlarını giderme, öksürüğü tedavi etme ve kan dolaşımı düzenlemeye çok iyi gelmektedir. Hatta ruhsal problemlere karşı da çok etkili bir yöntemdir aslında bilye kekik. İçeriğinde bulunan maddeler ile oldukça antiseptiktir ve buna rağmen çok da hafiftir. Zayıflama çaylarında dahi çok kolay bir şekilde özütlenebilir.

Bilye kekik, uygun koşullarda kurutulur ve kapaklı kavanozlara koyularak güneş almayan, serin ve kuru yerlerde saklanacak olursa 6 ay kadar tazeliğini koruyabilir. Görünümü top şeklindedir ve içimi de oldukça zevklidir. Bilindiği gibi kekik zaten acılık da vermez hiçbir zaman. Normal kekik çayı genelde tansiyon yükseltebilmektedir ama bilye kekik çok daha hafif etkilidir. Bütün bunların yanı sıra bilye kekik faydalarından bahsedecek olursak:

*Kolesterol dengeler ve kanı temizler.
*Besinlerin sindirimini kolaylaştırır ve sindirim sistemini rahatlatıcı etkileri vardır.
*Kan kanseri tedavisinde destekleyicidir.
*Astım, bronşit, nezle ve grip gibi solunum rahatsızlıklarında bilye kekik çok etkilidir.
*Mide ve bağırsak çalışmasına artılar katar.
*Bağırsaklarda türeyen parazitlerden kurtulmayı sağlamaktadır.
*Kronik öksürüğe iyi gelir ve düzenli tüketilirse iyileştirir.
*Böbrek ve üreme sistemi gibi boşaltım sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
*Kramp giderici etkisi vardır.
*Kas giderir ve balgam söker.
*Boğazı yumuşatmaya yarar ve nefes açıcı etkisi vardır.
 

Bilye kekik bunların da yanı sıra ilaç sanayisinde çok tercih edilir. Akdeniz ve Orta Doğu bölgesinde yoğun bir şekilde yetişir. Bu yöredeki insanlar da ekonomik olarak bilye kekiğe sığınmaktadırlar. Özellikle zayıflamak isteyenlere katkılar sağlayan bilye kekik tüm bunlardan ziyade kış aylarında önemli bir vücut direnci arttıran bitkidir.


Faydalı Bilgiler
29 Ocak 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
 • Yemeklerin Olmazsa Olmazı Salça

  Salça, yüzyıllar öncesinden bugünlere kadar gelmiş olan, yaz aylarının göz bebeği domatesten üretilen bir besindir. Kış aylarında da domatesin sağlıklı bir şekilde tüketilmesini bir yoludur salça. Geçmişlerde büyüklerimizin yaz aylarının sonlarına doğru kışa hazırlık amaçlarıyla...

 • Faydalı Bilgiler 19 Ocak 2021
 • Kuru Patlıcan Hakkında Bilgiler ve Faydaları

  Yemeğinden dolmasına, hatta reçelinden tatlısına, turşusuna kadar her şeyi yapılan, yemeklerin sevilen lezzeti patlıcanın kurutulmuş hali hakkında okuduğunuz içerik.Taze patlıcanın kurutulması sonucu oluşan ve üretiminde kullanılan tek yöntem kurutulmak olan kurutulmuş...

 • Faydalı Bilgiler 21 Ocak 2021
 • Kışa Hazırlık: Kurutulmuş Domates

  Yaz mevsiminin olmazsa olmaz sebzelerinden olan ve birçok yemeğe hem yardımcı hem de ana malzeme olan domates, türlü türlü yemeklerde, mezelerde vs. farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Domatesin en güzel hallerinden olan kuru domates tam olarak nedir,...

 • Faydalı Bilgiler 31 Ocak 2021