Yemeklerin Olmazsa Olmazı Salça


Salça, yüzyıllar öncesinden bugünlere kadar gelmiş olan, yaz aylarının göz bebeği domatesten üretilen bir besindir. Kış aylarında da domatesin sağlıklı bir şekilde tüketilmesini bir yoludur salça. Geçmişlerde büyüklerimizin yaz aylarının sonlarına doğru kışa hazırlık amaçlarıyla hazırladığı gıdalardan yalnızca birisidir salça. Yemeklere hem renk hem de lezzet kazandırmaktadır domates. Her mevsim yemeğinin de vazgeçilmezidir ayrıca salça.

Salça Nedir ve Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz aylarında üretimi gerçekleşen, organik olan sebzelerin kışın da kullanılabilmesini sağlayan, kış aylarında da sebzelerin faydalarından yararlanabilmek amacıyla üretilen gıda maddesidir salça. Hemen hemen her yemekte kullanılan salça, ve ürünleri, yemeğe renk ve lezzet katabilmek amaçlarıyla kullanılmaktadır. Domates, kırmızı biber gibi sebzeler kullanılarak üretilen, sebzelerin sıkılması ve sularının çıkarılmasıyla elde edilen suyun kaynatılması ve püre haline getirilen gıdadır salça.

Salça ürünlerinin üretildiği sebzeler genelde ya biber ya da domates olmaktadır. Ayrıca üretim koşullarına göre de sıcak ya da soğuk işleme olarak iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Sıcak işlemede püre pişirilirken soğuk işlemede püre tamamen çiğ olarak hazırlanmaktadır. Bu işlemlerin hiçbiri tat farklılığı oluşturmamaktadır.

Domates Salçası Hangi Domateslerden Yapılır?

Yemeklerin vazgeçilmez lezzetleri arasında olan domates salçası ürünleri, her mevsimde her yemekte kullanılmaktadır. Domatesin kullanıldığı her yemekte kullanılabilen domates salçası ürünleriyle yapılan her yemek renk kazanır ve ayrıca mükemmel bir lezzet elde edilmesini sağlamaktadır. Domates salçasının ham maddesi olan domateslerin tabi ki bazı özelliklere sahip olması gerekir. Domates salçaları, hangi domatesten yapıldığı ise yazının devamında.

Domates salçası yapabilmek adına kullanılacak olan domateslerin hem taze hem de sağlam olmasına özen gösterilmelisiniz. Yeterince olgunlaşmış olan domatesler, salça yapımı için en ideal olan domateslerdir. Ancak salça yapımında kullanılacak domateslerin çürük olmamasına da özen göstermelisiniz.

Ayrıca domatesler üzerinde siyah lekeler bulunmamasına da özellikle dikkat etmelisiniz. Salça yapımı için pratik olan domatesler ise küçük ve etli olanlardır. Kabuklarından kolaylıkla ayrılan bu domatesler dolayısıyla daha kolay ve pratik salça yapımına uygundur. Eğer ki salçanızı kendiniz yapacaksanız da farklı domatesleri bir arada kullanabilirsiniz.

Salça Ürünleri Nasıl Saklanmalıdır?

Gıda markaları tarafından üretime koyulan ve bolca üretilen salça ürünleri, genel olarak cam kavanoz ya da konserve şeklinde ambalajlanarak satışa hazırlanmaktadır. Salça ürünleri, ağzı kapalı olacak şekilde bu kaplarda saklanır ve güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Salça ürünlerinin saklanmasında en önemli konu güneş ışığı ve ısıdır.

Güneş ışığına maruz kalmamalı ve serin bir ortamda saklanmalıdır. Ayrıca da ağzı açılan salçalarının üzerinde beyaz küfler oluşmaması için açtıktan sonra kullanım bitince birazcık sıvı yağ koyarak muhafaza edebilirisiniz. Bu sayede salçalarınızın ömrünü de uzatabilirsiniz.


Faydalı Bilgiler
19 Ocak 2021 Yorumlar (1)
Yorumlar(1)
Çok İyi1
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

5,0 Puan

1 kişi puan verdi
güneşte kurutulmus

özellikle salçaların güneşte kurutulmuş olması en dikkat ettiğim özelliktir. firmayı bu noktada bize böyle bir hizmet sağladığı için tebrik ediyorum.


20 Ocak 2021
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
 • Kuru Patlıcan Hakkında Bilgiler ve Faydaları

  Yemeğinden dolmasına, hatta reçelinden tatlısına, turşusuna kadar her şeyi yapılan, yemeklerin sevilen lezzeti patlıcanın kurutulmuş hali hakkında okuduğunuz içerik.Taze patlıcanın kurutulması sonucu oluşan ve üretiminde kullanılan tek yöntem kurutulmak olan kurutulmuş...

 • Faydalı Bilgiler 21 Ocak 2021
 • Bilye Kekik

  Güçlü kokusu ile tanınan ve her türlü şifalı karışım içinde yerini bulan kekik türlerinden birisidir bilye kekik. Çok yıllık odunsu bitkiler kategorisinde yer alan ve ana vatanı Akdeniz olan bir bitkidir. Bilye kekik, kekik türleri arasında geniş yapraklara sahip olan, ilk bakışta nane...

 • Faydalı Bilgiler 29 Ocak 2021
 • Kışa Hazırlık: Kurutulmuş Domates

  Yaz mevsiminin olmazsa olmaz sebzelerinden olan ve birçok yemeğe hem yardımcı hem de ana malzeme olan domates, türlü türlü yemeklerde, mezelerde vs. farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Domatesin en güzel hallerinden olan kuru domates tam olarak nedir,...

 • Faydalı Bilgiler 31 Ocak 2021