Kuru Domates Tüketmek İçin 5 Neden


Her mutfakta yer alan yemeklerin temel gıdaları mutlaka domates içermektedir. Bilindiği üzere de özellikle son senelerde yapılan araştırma ve çalışmalar gösteriyor ki Akdeniz mutfağıyla beslenen kişilerde kalp hastalıkları ve belirli kanser türlerini önlemek daha mümkün oluyor. Akdeniz mutfağının bu hastalıklarla doğrudan bir ilişkisi mevcut olmaktadır.

Ancak sağlıklı beslenme ilkeleri arasında bir de sebze ve meyveleri zamanında tüketmek bulunmaktadır. Peki ya mevsimi dışında sebzeyi nasıl tüketeceksiniz? Şöyle ki domatesin mevsimi yaz olduğu için yaz güneşinde büyümüş, gelişmiş domatesi kış ayına hazırlamakta ve bu şekilde tüketmekte fayda vardır.

Gıdaların daha sonra tüketilmek için saklanması, eski çağlardan bugünlere kadar mevcut olan bir şeydir. Türk beslenme kültüründe de gıdaların taşınabilmesi adına ya da bulunmadığı yerlerde ya da zamanlarda tüketilebilmesi adına muhafaza edilmesi, tekniklerle başarılmış ve geliştirilmiş bir eylemdir. Gıdaların üretim ve saklanma tekniklerinin önemli bölümünde birçok uygarlığa beşiklik eden Anadolu’dan başlayıp dünyaya yayıldığı da kaçınılmaz bir gerçekliktir.

Hatta şöyle bir durum var ki kuru domates ve normal domates karşılaştırıldığı zaman kuru domatesin doğalına göre daha konsantre olduğu da açıkça gözlemlenmektedir. Bu sayede de içeriğinde bulunan besin ögeleri çok daha zengindir. Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında kuru domates tüketimi için geçerli 5 sebep sayabiliriz. İşte o beş sebep…

Neden Özellikle Kış Aylarında Kuru Domates Tüketilmeli?

İlk olarak güneşte kurutulan bu domatesler özellikle magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından kıymetli bir kaynaktır. Vücutta elektrolit dengesi oluşturmak, sağlıklı kemik dokusu meydana getirmek ve enerji üretimi gibi işlevlerin yanı sıra kalp kaslarının çalışmasında da önemli rol oynamaktadır tüm bu mineraller. Bir fincan kurutulmuş domates, günlük kalsiyum ve magnezyum alımının çok büyük kısmını sağlamaktadır. Ayrıca karaciğerin de temizlenmesi için önemlidir.

İkinci olarak kuru domatesler A, K ve C vitamini bakımından çok zengindir. K vitamini kan pıhtılaşması için çok önemliyken B vitamini de beyin gelişimini büyük oranda tetikler. Bir fincan kuru domates, yine günlük C vitamini ve A vitaminin çok büyük kısmını karşılamaktadır. Bu da hem bağışıklık sistemi hem de görme yetisi üzerinde muhteşem etkiler yaratır.

Üçüncü olarak da kanserle savaşan antioksidanlar bakımından kuru domates çok zengindir. Güçlü antioksidanlardan olan Likopen kaynağıdır ve özellikle de kanserli hücrelere karşı önemli savaşlar verir.

Demir içeriği ile günlük demir ihtiyacının önemli kısmını karşılamaktadır kuru domates. Bunun yanı sıra da güneşte kurutulan domateslerin potasyum içeriği, yüksek tansiyonu önler ya da tansiyonu düşürür.

Tüm bu kuru domates tüketme nedenlerine bakacak olursak aslında vücut içine ne kadar da önemli olduğunu görebiliyoruz. Hem günlük vitamin hem mineral ihtiyacının çok büyük kısmı karşılanmış olur ve sağlıklı bir diyette olmazsa olmazdır bile diyebiliriz.

Tüketim Önerisi: Sulu yemeklerde kullanılabildiği gibi 5-10 dakika kadar sıcak suda bekletilip üzerine zeytinyağı ilave ederek de tüketilebilir. Hatta üzerine ceviz ya da sarımsak, kekik de ilave ederek sandviçlerde tüketilebilir. Kahvaltı için hem çok zengin hem de lezzetli bir seçim olacaktır. Ayrıca zeytinyağı sayesinde domates kurusu içinde bulunan antioksidanlar da aktif hale gelmektedir.


Faydalı Bilgiler
21 Şubat 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
 • Yemeklerin Olmazsa Olmazı Salça

  Salça, yüzyıllar öncesinden bugünlere kadar gelmiş olan, yaz aylarının göz bebeği domatesten üretilen bir besindir. Kış aylarında da domatesin sağlıklı bir şekilde tüketilmesini bir yoludur salça. Geçmişlerde büyüklerimizin yaz aylarının sonlarına doğru kışa hazırlık amaçlarıyla...

 • Faydalı Bilgiler 19 Ocak 2021
 • Kuru Patlıcan Hakkında Bilgiler ve Faydaları

  Yemeğinden dolmasına, hatta reçelinden tatlısına, turşusuna kadar her şeyi yapılan, yemeklerin sevilen lezzeti patlıcanın kurutulmuş hali hakkında okuduğunuz içerik.Taze patlıcanın kurutulması sonucu oluşan ve üretiminde kullanılan tek yöntem kurutulmak olan kurutulmuş...

 • Faydalı Bilgiler 21 Ocak 2021
 • Bilye Kekik

  Güçlü kokusu ile tanınan ve her türlü şifalı karışım içinde yerini bulan kekik türlerinden birisidir bilye kekik. Çok yıllık odunsu bitkiler kategorisinde yer alan ve ana vatanı Akdeniz olan bir bitkidir. Bilye kekik, kekik türleri arasında geniş yapraklara sahip olan, ilk bakışta nane...

 • Faydalı Bilgiler 29 Ocak 2021