Salça Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Türk yemek kültürümüzde yer edinmiş en temel kaide salçasız yemek olmaz kuralı denilebilir. Salçalı yemeklerin lezzet ve faydaları göz önüne alındığında haksız da olduğumuz söylenemez Türk halkı olarak. Neyse ki doğa bize her konuda olduğu gibi salça çeşitleri konusunda da zengin imkânlar tanımıştır.

Hangi Salça Çeşidini Seçmeliyim

Bu sorunun cevabı tamamen damak tadınıza kalsa da bildiğiniz üzere ülkemiz tıpkı sahip olduğu kültürel çeşitlilikler gibi damak tadı açısından da çok renkli bir ülkedir. Bu nedenle her damak tadına uygun salça çeşitleri yemeklerimize tat ve renk vermektedir.

Biber tadından hoşlanıyor fakat acıdan hoşlanmıyor iseniz, damak tadınıza göre dilerseniz mevsiminde toplanmış tatlı biberleri güneşte kurutarak ve ardından devamında yapacağınız işlemlerle güneşte kurutulmuş tatlı biber salçası elde edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında taze biber ve domateslere ulaşmak bakımından şanslı bir coğrafyadayız. Ören zeytin olarak yoğun iş temposunda salça hazırlamaya vakit bulamayıp yine de güneşte kurutulmuş tatlı biber salçası lezzetinden de mahrum kalmak istemeyenler için tamamen güneşte doğal biçimde kurutularak hazırlamış olduğumuz güneşte kurutulmuş tatlı biber salçası ürünümüzü denemenizi tavsiye ederiz.

Salça Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Özellikle yoğun iş temposu nedeniyle internet üzerinden veya marketlerden hazır salça çeşitlerine yönelmek isteyebilirsiniz. Sizlere salça alırken dikkat etmenizde fayda olduğunu düşündüğümüz birkaç ölçüt mevcuttur.

 • Salça çeşitleri arasında tercih yaparken, sebzelerin nasıl kurutulduğuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
 • Maalesef sağlığın göz ardı edildiği bu dönemde, almış olduğunuz salça çeşitleri kurutulurken hangi yöntemler kullanılarak kurtulduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Genellikle konserve olarak salça çeşitleri üreten firmalar taze sebzeleri tercih etmemelerinin dışında, kuruturken de doğal ve en sağlıklı yöntem olan güneşte kurutmak yerine fırında kurutmaktadırlar.

Eğer sizin damak tadınız daha fazla acıya yönelik ise; günümüzdeki sağlıksız konserve salçalar yerine güneşte kurutulmuş acı biber salçası ürünümüzü deneyebilirsiniz. Ören zeytin tarafından hazırlanan tüm salça çeşitleri mevsiminde toplanıp yaz güneşi ile kurutulmaktadır.

Yaz Sebzelerinin Tadını Dört Mevsim Yaşayın

Bazen yeterli vaktiniz olsa bile bulunduğumuz mevsim nedeniyle yaz sebzelerinden aldığınız tadı kış aylarında bulamamak durumunda kalabilirsiniz. Özlediğiniz lezzetler için yaz aylarını beklemek zorunda kalmamak, hazırladığınız yemeklere renk ve tat vermesinin yanı sıra çocukluğumuzdaki ekmek üzeri salça lezzetini aratmayacak bir salça arayışına girmiş olabilirsiniz.

Ören zeytin tarafından hazırlanan güneşte kurutulmuş domates salçası çocukluğunuzun tamamen doğal yöntemlerle hazırlanmış, ekmek üzeri salça lezzetini aratmaz. Yapmış olduğunuz yemekler de kış aylarında bile taze yaz domatesin tadını ve güneşte kurutulmuş domates salçası lezzetine doymanızı sağlayacaktır.

Siz de sevdiklerinizin sağlığı ve damak tadınız için güneşte kurutulmuş tatlı biber salçası ve güneşte kurutulmuş acı biber salçası ürünlerimizden dilediğinizi seçerek, yaz mevsimini beklemenize gerek kalmadan dört mevsim biberin antioksidan etkisi ve içeriğindeki yoğun C vitaminin faydalarından yararlanabilirsiniz. Özellikle korona virüs gibi salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz pandemi sürecinde bol miktarda biber yiyerek vücut direncinizi yükseltmeyi ihmal etmeyin lütfen.
Diyabet, cilt problemleri ve daha birçok konuda vücudumuza faydası bulunan domatesin lezzeti ve faydalarından mahrum kalmamak için tamamen eski usul ve yöntemlerle hazırlamış olduğumuz güneşte kurutulmuş domates salçası ürünümüze dilediğiniz zaman tek bir tıkla ulaşabilirsiniz.


Faydalı Bilgiler
05 Nisan 2021 Yorumlar (0)
Yorumlar(0)
Çok İyi0
İyi0
İdare Eder0
Kötü0
Çok Kötü0

0,0 Puan

0 kişi puan verdi
Yorum ve Puan verebilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Benzer Bloglar
 • Yemeklerin Olmazsa Olmazı Salça

  Salça, yüzyıllar öncesinden bugünlere kadar gelmiş olan, yaz aylarının göz bebeği domatesten üretilen bir besindir. Kış aylarında da domatesin sağlıklı bir şekilde tüketilmesini bir yoludur salça. Geçmişlerde büyüklerimizin yaz aylarının sonlarına doğru kışa hazırlık amaçlarıyla...

 • Faydalı Bilgiler 19 Ocak 2021
 • Kuru Patlıcan Hakkında Bilgiler ve Faydaları

  Yemeğinden dolmasına, hatta reçelinden tatlısına, turşusuna kadar her şeyi yapılan, yemeklerin sevilen lezzeti patlıcanın kurutulmuş hali hakkında okuduğunuz içerik.Taze patlıcanın kurutulması sonucu oluşan ve üretiminde kullanılan tek yöntem kurutulmak olan kurutulmuş...

 • Faydalı Bilgiler 21 Ocak 2021
 • Bilye Kekik

  Güçlü kokusu ile tanınan ve her türlü şifalı karışım içinde yerini bulan kekik türlerinden birisidir bilye kekik. Çok yıllık odunsu bitkiler kategorisinde yer alan ve ana vatanı Akdeniz olan bir bitkidir. Bilye kekik, kekik türleri arasında geniş yapraklara sahip olan, ilk bakışta nane...

 • Faydalı Bilgiler 29 Ocak 2021